5) OĞUZ KAĞAN DESTANI

Yayin Tarihi 24 Şubat, 2009 
Kategori TÜRK VE DÜNYA DESTANLARI

OĞUZ KAĞAN DESTANI

image00143.jpg

Oğuz Kağan destanı M.Ö. 209-174 tarihleri arasında hükümdarlık yapmış olan Hun hükümdarı Mete’nin hayatı etrafında şekillenmiştir. Bütün Türk destanlarında olduğu gibi bu destanın da ilk şekli günümüze ulaşmamıştır. Bugün, elimizde Oğuz destanının üç varyantı bulunmaktadır. XIII ile XVI yüzyıllar arasında Uygur harfleriyle yazılmış ve İslâmiyetten önceki inancı yansıtan varyantın ilk örneği temsil ettiği kabul edilebilir. XIV. yüzyıl başında yazıldığı bilinen Reşîdeddîn’in Câmiüt-Tevârih adlı eserinde yer alan Farsça Oğuz Kağan Destanı İslâmî varyantların ilkini temsil etmektedir. Oğuz Kağan Destanının üçüncü varyantı ise XVII. yüzyılda Ebü’l-Gazî Bahadır Han tarafından Türkmenler arasındaki sözlü rivayetlerden ve önceki yazmalardan faydalanarak yazılmıştır.

Oğuz Kağan Destanının İslâmiyet Öncesi Rivayeti Ay Kağan’ın yüzü gök , ağzı ateş, gözleri elâ ,saçları ve kaşları kara perilerden daha güzel bir oğlu oldu. Bu çocuk annesinden ilk sütü emdikten sonra konuştu ve çiğ et ,çorba ve şarap istedi. Kırk gün sonra büyüdü ve yürüdü. Ayakları öküz ayağı , beli kurt beli, omuzları samur omzu, göğsü ayı göğsü gibiydi. Vücudu baştan aşağı tüylüydü. At sürüleri güder ve avlanırdı. Oğuz’un yaşadığı yerde çok büyük bir orman vardı. Bu ormanda çok büyük ve güçlü bir gergedan yaşıyordu. Bir canavar gibi olan bu gergedan at sürülerini ve insanları yiyordu. Oğuz cesur bir adamdı. Günlerden bir gün bu gergadanı avlamağa karar verdi. Kargı, yay, ok, kılıç ve kalkanını aldı ve ormana gitti. Bir geyik avladı ve onu söğüt dalı ile ağaca bağladı ve gitti. Tan ağarırken geldiğinde gergedanın geyiği almış olduğunu gördü. Daha sonra Oğuz, avladığı bir ayıyı altın kuşağı ile ağaca bağladı ve gitti. Tan ağarırken geldiğinde gergedanın ayıyı da aldığını gördü. Bu sefer kendisi ağacın altında bekledi. Gergedan geldi ve başı ile Oğuz’un kalkanına vurdu. Oğuz kargı ile gergedanı öldürdü. Kılıcı ile başını kesti. Gergedanın barsaklarını yiyen ala doğanı da oku ile öldürdü ve başını kesti.

Günlerden bir gün Oğuz Kağan Tanrıya yalvarırken karanlık bastı. Gökten bir gök ışık indi. Güneşden ve aydan daha parlaktı. Bu ışığın içinde alnında kutup yıldızı gibi parlak bir ben bulunan çok güzel bir kız duruyordu. Bu kız gülünce Gök Tanrı da gülüyor, kız ağlayınca Gök Tanrı da ağlıyordu.Oğuz bu kızı sevdi ve bu kızla evlendi. Günler ve gecelerden sonra bu kız üç oğlan çocuk doğurdu. Çocuklara Gün, Ay ve Yıldız isimlerini verdiler. Oğuz ormanda ava çıktığı günlerden birinde göl ortasında bir ağaç gördü. Ağacın kovuğunda gözü gökten daha gök, saçı ırmak gibi dalgalı, inci gibi dişli bir kız oturuyordu. Yeryüzü halkı bu kızın güzelliğini görse dayanamaz ölüyoruz derlerdi. Oğuz bu kızı sevdi ve onunla evlendi. Günlerden gecelerden sonra Oğuz’un bu kızdan da üç oğlu oldu. Bu çocuklara Gök, Dağ ve Deniz isimlerini koydular.

Oğuz Kağan büyük bir toy(şenlik) verdi. Kırk masa ve kırk sıra yaptırdı.Çeşit çeşit yemekler, şaraplar, tatlılar, kımızlar yediler ve içtiler. Toydan sonra Beylere ve halka Oğuz Kağan şunları söyledi:

Ben sizlere kağan oldum
Alalım yay ile kalkan
Nişan olsun bize buyan
Bozkurt olsun bize uran
Av yerinde yürüsün kulan
Dana deniz, daha müren
Güneş bayrak gök kurıkan


Oğuz Kağan bu toydan sonra dünyanın dört bir tarafına elçilerle şu mektubu gönderdi:” Ben Uygurların kağanıyım ve yeryüzünün dört köşesinin kağanı olmam gerekir. Sizden itaat dilerim. Kim benim emirlerime baş eğerse, hediyelerini kabul eder ve onu dost edinirim. Kim baş eğmezse, gazaba gelirim. Onu düşman sayarım. Onunla savaşır ve yok ettiririm“.

Yine o zamanlarda sağ yanda bulunan Altun Kağan, Oğuz Kağan’a pek çok altın gümüş ve değerli taşlar hediye etti ve ona itaat ederek dostluk kurdu. Oğuz Kağanın sol yanında ise askerleri ve şehirleri çok olan Urum Kağan vardı. Urum Kağan Oğuz Kağanı dinlemezdi. Oğuz Kağan’ın isteklerini gene kabul etmedi. Oğuz Kağan gazaba geldi, bayrağını açtı ve askerleriyle birlikte Urum Kağana doğru yürüdü. Kırk gün sonra Buz Dağ’ın eteklerine geldi. Çadırını kurdurdu ve sessizce uyudu. Tan ağarınca Oğuz Kağanın çadırına güneş gibi bir ışık girdi. O ışıktan gök tüylü gök yeleli büyük bir erkek kurt çıktı. Kurt: ” Ey Oğuz, sen Urum üzerine yürümek istiyorsun; Ey Oğuz ben senin önünde yürüyeceğim.“dedi. Bunun üzerine Oğuz çadırını toplattırdı ve ordusuyla birlikte kurdu izlediler. Gök tüylü gök yeleli büyük erkek kurt itil Müren denizi yakınındaki Kara dağın eteğinde durdu. Urum Hanın ordusu ile Oğuz Kağanın ordusu arasında büyük savaş oldu. Oğuz Kağan savaşı kazandı, Urum Hanın hanlığını ve halkını aldı. Oğuz Kağan ve askerleri Gök tüylü ve gök yeleli kurdu izleyerek itil ırmağına geldiler. Oğuz Kağan’ın beylerinden Uluğ Ordu bey itil ırmağını geçmek için ağaçlardan sal yaptı ve böylece karşıya geçtiler. Oğuz’un bu buluş hoşuna gittiği için bu Uluğ Ordu Bey’e “Kıpçak” adını verdi. Gök tüylü gök yeleli kurdu izleyerek yeniden yola devam ettiler. Oğuz Kağan’ın çok sevdiği alaca atı Buz Dağa kaçtı. Oğuz Kağanın çok üzüldüğünü gören kahraman beylerinden biri Buz Dağa çıktı ve dokuz gün sonra alaca atı bularak geri döndü. Oğuz Kağan atını ve karlarla örtünmüş kahraman beyi görünce çok sevindi. Atını getiren bu beye: ” Sen buradaki beylere baş ol. Senin adın ebediyen Karluk olsun.” dedi. Bir süre ilerledikten sonra gök tüylü ve gök yeleli erkek kurt durdu. Çürçet yurdu adı verilen bu yerde Çürçetlerin kağanı ve halkı Oğuz Kağana boyun eğmeyince büyük savaş oldu. Oğuz Kağan, Çürçet Kağanı yendi ve halkını kendisine bağladı. Oğuz Kağan, ordusunun önünde yürüyen bu gök tüylü gök yeleli erkek kurdla Hint, Tangut, Suriye, güneyde Barkan gibi pek çok yeri savaşarak kazandı ve yurduna kattı. Düşmanları üzüldü, dostları sevindi. Pek çok ganimet ve atla evine döndü. Günlerden bir gün Oğuz Kağanın tecrübeli bilge veziri Uluğ Bey rüyasında bir altın yay ve üç gümüş ok gördü. Altın yay gün doğusundan gün batısına kadar uzanıyordu. Üç gümüş ok da kuzeye doğru gidiyordu. Oğuz Kağan bu rüyayı dinleyince yurdunu oğulları arasında paylaştırdı.

24 OĞUZ BOYU

image002.gif

image0038.jpg

image0047.jpg

Yorumlar

“5) OĞUZ KAĞAN DESTANI” yazisina 11 Yorum yapilmis

 1. Kürşad yorum tarihi 25 Şubat, 2009 11:37

  Bu kadar Türk boyu altında, aslen Türk olan insanların bazılarının su an Türk olduğunu unutmus olması dejenere olması ve sonucunda Türklere bile düşman olması ne üzücü birşey. Şu tarihi sahiplenip gururlanacaklarına, kendi küçük dünyalarında; kendilerini Türklükten soyutlamayı tercih ediyorlar. Ama sonucta Türklük Türk olduğunu bilme bilincidir. Kan ve ya kafatascılık demek değildir. Biz Türk olduğumuzu biliyoruz ve Türküz. Bilmeyenleri ve istemeyenleride zorla Türk yapacak halimiz yok. Herkezin fikri neyse aslı odur.

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 28 Şubat, 2009 13:26

  Bugün Yozgat’ta, oğuz boylarının adıyla bilinen köyler var.
  Salur, Kazan, Bayat, Beydiğin.
  Türkiyenin pek çok yerinde, aynı isimde köyler.
  Özellikle, Yozgat-Sarıkaya Karaveli köyü dikkatimi çekmişti.
  Kara veli.
  Çok sonra öğrendim ki; “Kara evli.”
  Üzüldüm.
  Karaveli nere, Kara evli ne?”
  “Cehalet, bir millete gelebilecek en büyük tabii felaket.”
  Ve biz, bu tabii felaketi, en yaralayıcı şekilde yaşıyoruz.
  Her şey, ama her şey boşuna.
  Mücadele etmemiz gereken en büyük bela; bu tabii felaket.
  Ve tabi tek çaresi de okumak.

 3. ahmet alparslan yorum tarihi 9 Nisan, 2009 20:56

  küçükçekmece ülkücü gençlikk türküzz doğruyuz alparslan türkeş in yolundayız…!!

 4. MERVE BAŞ yorum tarihi 10 Aralık, 2009 22:05

  eh iyi işte yani resimler çok az olmuş

 5. samet güler yorum tarihi 24 Şubat, 2010 13:38

  yazılar çok olmuş resim az

 6. adem yorum tarihi 29 Ağustos, 2010 14:00

  burda bu yazılar birseyler anlatıyor çok güzel bilmiyenler ögrenmiş olur selamlar

 7. Osmanoglu yorum tarihi 25 Nisan, 2011 20:28

  Milletimiz okumasini unutmus.. Resimlere bakarak birseyler ögrenmeye calisiyor..

 8. Hakan Alhas yorum tarihi 30 Mayıs, 2011 20:31

  Tesekkürler…

  TheNavarin.Tr.Gg adlı sitemiz yeni açıldı
  cografya,edebiyat,tarih derslerinin detaylı anlatımları mevcuttur.

 9. Ali Ahmet yorum tarihi 30 Mayıs, 2011 20:32

  http://thenavarin.tr.gg
  Başarılar güzel bir site..

 10. Yılmaz Karahan yorum tarihi 30 Mayıs, 2011 20:47

  SAYIN ALHAS,
  “NAVARİN” ADLI SİTENİZİN HAYIRLI OLMASINI DİLERİM.

 11. enes kabak yorum tarihi 14 Aralık, 2011 20:12

  ssssssssüüüüüüüüüüüüppppppppeeeeeeeeeeerrrrrrrrrr

Yorum yapLütfen aşağıdaki basit işlemi yapınız: * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.