387) MAYINI BIRAK, CEYLANPINAR’A BAK…

Yayin Tarihi 24 Haziran, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

MAYINI BIRAK, CEYLANPINAR’A BAK…

image0017.gif    

                                                   

Osmanlı İmparatorluğu döneminde toprak sistemi; Has, Zeamet ve Timar diye üçe ayrılıyordu. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi sınırları içinde kalan Ceylanpınar Tarım İşletmesi’de Osmanlı döneminde İbrahim Paşa’ya ait Has arazisi idi. İbrahim Paşa ikinci Meşrutiyete karşı çıktığı için bu arazi devlet tarafından geri alınmıştır. Söz konusu Has arazisinin büyüklüğü yaklaşık olarak üç milyon dönüm kadardı. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında, 1921 Ankara antlaşması ile Türkiye-Suriye sınırı bugünkü demiryolu olarak tespit edildiği zaman bu arazinin bir milyon dönümü Suriye, iki milyon dönümü de Türkiye tarafında kalarak bütünlüğü bozulmuştur. Türkiye sınırları içinde kalan arazi 1943 yılında Devlet Üretme Çiftliği olarak kurulmuş olup, o tarihten bu güne kadar Türk çiftçisinin tohumluk ve damızlık ihtiyacını karşılamak için tarımsal faaliyette kullanılmaktadır.

         Halen TİGEM tarafından işletilen çiftliğin, arazi büyüklüğü, uğradığı işgaller sebebiyle Birmilyon Yediyüzellibin dekara gerilemiştir. Çiftlik arazisinin Beşyüz bin dekarı sulama potansiyeline sahip olup, bütün mühendislik çalışmaları tamamlanmıştır. Son günlerde büyük gürültü koparan mayınlı sahaların on bin dekarı da bu çiftlik arazisi içindedir. Çiftlik, Avrupa’daki 21 küçük ülkenin topraklarından daha büyük bir alana sahiptir. Esasen İsrail firmaları mayınlı sahaların temizlenmesiyle birlikte Ceylanpınar Çiftliği’nin sulama projesinin yapımını da istemektedirler.  Bu talebin ve arkasındaki niyetlerin “Büyük Ortadoğu Projesi” çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir.

         Emperyalist güçler, bu proje ile üç hedefe ulaşmayı planlamışlardır. Birinci amaçları petrol kaynaklarına sahip olmaktır. Bu amaçlarını Irak’ın işgali ile büyük oranda gerçekleştirdiklerini söylemek mümkündür. İkinci amaçları, başta GAP Bölgesi olmak üzere Yukarı Mezopotamya Ovası’nı ele geçirerek hububat güvenliğini sağlama almaktır.  Üçüncü hedefleri ise, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki su kaynaklarını ele geçirerek uluslararası bir yönetime teslim etmek ve İsrail’in gelecekteki su güvenliğini sağlamaktır.”Büyük Ortadoğu Projesi”nin örtülü adı “Büyük İsrail Devleti’ni Kurma Projesi”dir. Dünya’da meydana gelen olayların akışını yönlendiren Yahudi Hanedanlığı, ABD ve AB’yi kullanarak bu projeyi adım adım hayata geçirmeye çalışmaktadır. Başarılı olup olmayacaklarını zaman gösterecektir. Türkiye-Suriye sınırı arasındaki mayınlı sahaların temizlenmesi karşılığı İsrail yada İsrail bağlantılı bir firmaya kiraya verilmesi, esas hedef olan hububat kuşağına koridor açılmasına neden olacaktır. Bu koridorun açılmasına izin verildikten sonra hedef Ceylanpınar, Mardin ve Kızıltepe Ovalarıdır. Buralara da sulama yatırımları ile girmeye çalışacaklardır. Türkiye böyle bir oyuna asla gelmemelidir.

         Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki su kaynaklarının uluslararası bir yönetime bırakılması konusu Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından Avrupa Birliği ilerleme raporunun ekine koydurulmuştur. Emperyalizim işte bu kabul edilemez isteklerini gerçekleştirebilmek için, Türkiye’nin dış borcu yüksek bir ülke olmasından da istifade ederek IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşları  baskı unsuru olarak kullanmaktadır. Bu sebeple Türkiye IMF’ye direnmekte haklıdır.

         Bulunduğumuz coğrafya zor ve tehlikeli bir coğrafyadır. Bu coğrafyada bölünmeden barınabilmek için dünyada oynanan oyunları çok iyi ve doğru okumak zorunludur. Türkiye kendi geleceği ile ilgili olarak tutarlı bir programa sahip olmadığı takdirde küresel güçlerin programına tabi olmak zorunda kalabilir. Bugüne kadar izlenen politikaları değerlendirdiğimiz zaman, Türkiye’nin olayların gerisinde kaldığı ve küresel aktörlerin yönlendirmelerine tabi olduğu izlenimi edinilmektedir. Bu konuda yanılmış olmayı çok isterdim fakat görüntü malesef böyledir.

         Bunun en çarpıcı örneğini, terörist başı Abdullah Öcalan’ın paketlenerek Türkiye’ye teslim edilmesinde görmekteyiz. Dönemin Başbakanı rahmetli Bülent ECEVİT deneyimli bir siyasetçi olmasına rağmen “ABD Öcalan’ı neden bize teslim etti?” halen anlayabilmiş değilim demiştir. Halbuki daha sonraki olayların akışı bize, küresel güçlerin Barzani ve Talabani’nin önünü açmak için Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye teslim ettiğini göstermiştir.

         Türkiye son günlerde mayınlı sahalar aldatmacası ile meşgul edilmektedir. Bu mayınların temizlenmesi o kadar zor bir olay değildir. Türkiye bu sorunu rahatlıkla aşar. Ancak esas ve en tehlikeli mayınlar Avrupa Birliği’ne giden yola döşenmiş olan mayınlardır. Asıl Türkiye bu mayınlardan kendisini korumalıdır. AB’nin Türkiye’ye verdiği sözler hep veresiye, ancak alacakları ise hepsi peşindir. Böyle bir adaletsiz alışveriş dünyanın neresinde görülmüştür?

         Büyük Ortadoğu Projesi’nin gerçekleştirilmesine giden yolda Ceylanpınar, Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulama projesi önemli bir mevzidir. Bu mevzinin düşmesi asla kabul edilemez. Bu sebeple Türkiye kamu oyunun mayınlı sahalara kilitlenip kalma yerine, Ceylanpınar, Mardin ve Kızıltepe Ovalarının sulama projelerine dikkat etmesi gerekli görülmektedir. Emperyalizmin bu tuzaklarını göremeyen ve bu tuzakların temizlenmesi için çözüm üretemeyen bir milletin bu coğrafyada varlığını bölünmeden sürdürmesi zor görünmektedir.

Necdet TOPÇUOĞLU

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı

     Eski Müsteşar Yardımcısı

     ntopcuoglu52@gmail.com

mskkaya_ceylanpinartim0108.jpg

Yorumlar

“387) MAYINI BIRAK, CEYLANPINAR’A BAK…” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 24 Haziran, 2009 17:03

  Necdet hocamız emekli bir bürokrat olmakla yetinmemiş,halkına karşı duyduğu sorumluluğu sadece bu makalesiyle bile fazlasıyla yerine getirmiş..

  Umarım kendisi Encümen-i Daniş e de davet edilir ve engin görüşlerini o platformdada dile getirebilme imkanına kavuşturulur.

  Bu memleket,sorumluluk sahibi böyle mümtaz evlatlarıyla ne denli övünse azdır.

  Ellerinize sağlık Necdet Hocam…

 2. mehmet özmen yorum tarihi 25 Haziran, 2009 03:49

  ne yaparsak yapalım bu işbirlikçi zihniyetin hakkından gelemeyiz………..bunlar kafaya koymuşlar vtanı satmak istiyolar…milletimiz bunu görürümü orası muamma……..

 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 25 Haziran, 2009 15:18

  SAYIN NECDET TOPÇUOĞLU,
  EMEKLİ OLMAMIŞTIR. KAMU GÖREVİNİ YÜRÜTMEKTEDİR.
  KENDİSİNE GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLERİZ.

 4. Murat Tanrıverdi yorum tarihi 25 Haziran, 2009 16:42

  Necdet Üsdadım,
  Gerçekleri dile getirmiştir.
  Saygılarımla,

 5. Barış AYKUL yorum tarihi 26 Haziran, 2009 19:25

  Emeklilik kelimesi ”eski bir müsteşar yardımcısı ”olduğu için kullanılmıştır.

  ”Emeklilik” yerine ”eski bir müsteşar yardımcısı olarak kalmamış” veya ”müsteşar yardımcılığı görevinden ayrılmış olsa bile” tanımlamaları kullanılabilirdi.

  Düzeltir ve uyarınız için teşekkür ederim.

 6. Avşar dünyası yorum tarihi 4 Temmuz, 2009 07:54

  Sevgili hocam. Dilerine sağlık.Siz yazmaya bizde okumaya ve anlatmaya devam edelim. Ellerin, beynin dert görmesin. Bizleri ne güzel bilgilendiriyorsun. Sağolasınız ve bizi bilgilendirmeye devam edesiniz. Sağlıkla kalın güzel hocam.

 7. aziz ışıklı yorum tarihi 25 Ağustos, 2009 02:19

  bir ceylanpınarlı olarak aynı fikiri paylaşıyorum. düşündüklerimin aynısı yazmışsınız.sayın hocam eğer türkiye sahip çıkacak adam olsaydı.ceylanpınara yatırım yapacak zenginlerimiz olurdu. ceylanpınar mükemmel yatırm yeri olduğunu belirtmek istiyorum.acaba bu zenginlerimiz neden buraya yatırım yapmaktan korkuyorlar.devletimiz isteseydi buraya iyi yatırım yapılması için zenginlerimizi davet edebilirdi. hem halkımız hem devletimiz hemde zenginimiz kazanacaktı.devletimizin bu politasını anlamış değilim.bizi dış kuvvetin eline bırakmak istiyor.türkiyenin gelişmesini istemeyen var ki bu duruma düşürmeye çalışıyorlar. öncelikle yapılacak tek şey içimizde olan kötü niyetli insanları bulmaktır.bildiğim şey o kadar aydın insanlarımız var neden bu kötü niyetli insanları ortaya çıkaramıyorlar.kendini iyi yetiştirmiş aydın insanlar bir tv kanalında neden türkiyenin sorunların çözülmesinde neden tartışamıyorlar.bunun çözümümünü yapacak tek bir birimimiz var. güvenliğimiz sağlayan genel kurmay başkanımız var.81 ilde aydınlarımız bir araya getirerek sorunlarımızın çözümü için fikirler ortaya atılabilirdi.bir tv kanalında bu tartışma gerçekleşebilirdi. halk ona göre değerlendirme yapabilirdi.hafta bir tv kanalında değişik aydınların fikirleri paylaşabilirdi. gerçekleri görmemizi sağlardı. zenginler malların kayıp etmesinden fakirlede ekmek derdine düşmekmedirler. allah sonumuzu hayırlı getirsin.

 8. uğur yorum tarihi 26 Şubat, 2010 11:19

  bence cok güzel bir yer

Yorum yap
9 + = 17