1249) 17 ARALIK RÜŞVET VE YOLSUZLUK OPERASYONU

Yayin Tarihi 18 Aralık, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

Gözaltı sayısı artıyor, işte son durum

image00133.jpg

İstanbul’da bu sabah düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin sayısı 52 oldu. Aralarında bakan çocukları ve ünlü işadamlarının da bulunduğu şüpheliler avukatları ile görüştürülürken ifade işlemleri henüz başlamadı.

Gözaltındaki iş adamlarından Reza Zarrab tekrar sağlık kontrolünden geçirildi.

REZA ZARRAB’A İKİNCİ SAĞLIK KONTROLÜ

İstanbul’da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 52’ye yükseldi. Gözaltına alınan şüphelilerden aralarında 2 bakanın oğlunun da bulunduğu 29’unun Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Aralarında 1 bakan oğlunun da bulunduğu 23 şüpheli ise Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı. Gözaltındaki şüpheliler avukatları ile görüştürülürken henüz ifade işlemlerinin başlatılmadığı öğrenildi. 

Öte yandan gözaltında bulunan Reza Zarrab akşam saatlerinde tekrar sağlık kontrolünden geçirildi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Zarrab tekrar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. 

KARA PARA AKLAMA, ALTIN KAÇAKÇILIĞI, RÜŞVET

İstanbul bu sabah büyük bir operasyonla güne başladı. Sabahın ilk saatlerinde Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun gözaltına alındığı haberi gelirken, hemen arkasından kabinedeki üç bakanın oğlunun da gözaltına alındığı ortaya çıktı. İstanbul polisinin düzenlediği operasyonlar, yaklaşık 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucunda, “kara para aklama”, “altın kaçakçılığı” ve “kamu görevlilerine rüşvet” iddiasıyla düzenlendi.

GÜNDEMİ SARSAN 17 ARALIK FIRTINASI

Operasyon kapsamında inşaat sektöründe önce Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, öğle saatlerinde Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca, daha sonra da Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı gözaltına alındı. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da akşam saatlerinde bilgisine başvurulmak üzere Emniyet’e çağırıldı.

MUAMMER GÜLER’İN OĞLU BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / HÜRRİYET TV

 

Yine sabah saatlerinde Fatih Belediyesi’ne düzenlenen operasyonda önce Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, arkasından da Sirkeci’deki İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar, 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay, 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin ve 1 Nolu Koruma Kurulunda raportör olarak görev yapan Kemal Demir gözaltına aldı.

 

YALISINDAN BAVUL DOLUSU BELGE ÇIKTI

 

 

 

Savcı Celal Kara’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet etmek” suçundan ayrı bir soruşturma yürüttüğü bildirildi. Demir’in, “tarihi bir iş hanının otel yapılması” ve “Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği” iddia ediliyordu.

DEMİR’E SABAH ERKEN SAATTE SAĞLIK KONTROLÜ YAPILDI

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Sabah erken saatlerde Haseki Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenilirken gün boyu başta İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Danışmanı Sadık Soylu olmak üzere onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Gün boyu hastanenin Adli Kontrol Bölümü önünde hareketlilik yaşandı. Aralarından 2 kadının da bulunduğu onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirilip yeniden Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

VALİ MUTLU’DAN OPERASYON AÇIKLAMASI / HÜRRİYET TV

 

AK PARTİ’DE OPERASYON ŞAŞKINLIĞI

BAKANLARIN OĞLUNA OPERASYON

Yine bu sabah yürütülen diğer bir operasyon kapsamında da İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar gözaltına alındı.

Ayrıca Çevre Bakanlığı’nda Genel Müdür Mehmet Ali Kahraman ve Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu ile Ekonomi Bakanlığı’nda Bakan Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya gözaltında bulunuyor.

05.00’DA KAPIYI ÇALDILAR

 

Altın kaçakçılığı suçlaması kapsamında da ünlü sanatçı Ebru Gündeş’in eşi Reza Serrab gözaltına alındı. Yine operasyon kapsamında gözltına alınan isimlerden biri de Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan oldu. 

BORSADA OPERASYON DEPREMİ

Operasyonlar kapsamında şimdiye kadar toplam 49 kişi gözaltına alınırken, 7 kişi hakkında da arama kararı çıkarıldı.

SAVCI KARA YÜRÜTÜYOR

Soruşturmayı yürüten Savcılardan Kara, uzun süre 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yaptı. Savcı Kara, “Askeri Casusluk” ve “Sahte Çürük Çetesi” davalarının da savcısıydı.

‘İFADESİNE İHTİYAÇ DUYULDU’

Üç ayrı operasyon şeklinde yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan işadamı Ali Ağaoğlu ile ilgili şirketinden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Ali Ağaoğlu’nun ifadesine ihtiyaç duyulmuştur” denilerek şu bilgiye yer verildi: “Yürütülen geniş kapsamlı bir soruşturma üzerine adli makamlarca Sayın Ali Ağaoğlu’nun ifadesine ihtiyaç duyulmuştur. Yine bu soruşturma kapsamında mahkeme kararı ile şirket merkezimizde bir arama yapılmıştır. Bugün saat 9.00’da ilgililer tarafından ‘arama sonucunda herhangi bir suç ve suç unsuruna rastlanmadığı’ hususu tutanak ile tespit edilmiştir” denildi.

Öte yandan Ali Ağaoğlu’nun avukatı Ali Demirhan basın mensuplarının soruları üzerine kısa bir açıklama yaptı. Demirhan, Ağaoğlu’nun soruşturmanın merkezinde olmadığını belirterek, ifadesinin henüz alınmadığını dile getirdi. Ali Demirhan, şöyle konuştu:

“Soruşturmanın merkezi Ali Ağaoğlu değil. O yüzden şimdi daha fazla bilgi veremeyeceğim. Şu an ifadesi bile alınmadı. Şu an gözaltında, gözaltı işlemi devam ediyor. Bittikten sonra size açıklayıcı bilgi vereceğiz. Gün sonunda size detaylı bilgi vereceğiz. Emniyetten de açıklama yapılacaktır.”

GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞEN OPERASYON

 

ÜÇ BAKAN’IN OĞLU GÖZALTINDA

 

NEDEN GÖZALTINA ALINDILAR

 

O TİCARETE ABD’DE KIZMIŞTI

 

HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ DE GÖZALTINDA

 

SİYASİ PARTİLERDEN OPERASYON TEPKİLERİ

 

FATİH BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINDA

 

İSTANBUL’DA BÜYÜK OPERASYON / HÜRRİYET TV

                                                                   

ALİ AĞAOĞLU’NUN YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ

 

YOLSUZLUK VE RÜŞVET OPERASYONU DIŞ BASINDA

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25384639.asp

Yorumlar

“1249) 17 ARALIK RÜŞVET VE YOLSUZLUK OPERASYONU” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 18 Aralık, 2013 11:45
 2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 18 Aralık, 2013 11:46
 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 18 Aralık, 2013 11:50

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 5 şube müdürü görevden alındı. Görevden alınan müdürler arasında İstanbul’daki rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yürüten isimler de var.

  İstanbul Emniyeti’nin operasyon yetkisine sahip 5 üst düzey emniyet müdürü görevden alındı. Görevden alma işleminin bu sabah gerçekleştiği öğrenildi.

  Görevden alınan isimler şunlar:
  Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı
  Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal
  Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç
  Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse
  Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25387740.asp

 4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 18 Aralık, 2013 17:08
 5. Yılmaz Karahan yorum tarihi 25 Aralık, 2013 14:43

Yorum yapLütfen aşağıdaki basit işlemi yapınız: * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.